Mamy obecnie do czynienia z trendem oraz regulacjami prawnymi, których celem jest ograniczenie produkcji opakowań plastikowych. Jedną z alternatyw i świetnym substytutem jest papier. Wytwarzany z odnawianych surowców, przyjazny dla środowiska i wytrzymały, może być poddawany recyklingowi. To idealny materiał do różnego rodzaju zastosowań opakowaniowych.
Latem ubiegłego roku, po przeprowadzonej modernizacji maszyny MP1 w Kostrzynie, rozpoczęliśmy testowanie produkcji niskogramaturowych papierów typu kraft MF (ang. machine finished – maszynowo gładzony). Pilotażowa seria została przetestowana i bardzo dobrze przyjęta przez naszych odbiorców. Efektem tych działań było wprowadzenie do oferty papieru Munken Kraft K1 o wysokiej białości, początkowo w gramaturach 40-60 g/m2. Dzięki temu poszerzyliśmy asortyment produkowany już wcześniej w naszej szwedzkiej papierni w Munkedal. W odpowiedzi na duże zainteresowanie naszych klientów wkrótce do oferty dołączył kraft w gramaturze 38 g/m2. Obecnie dodaliśmy do portfolio Munken Kraft K2 – papier o naturalnym odcieniu bieli, w gramaturach 38-60 g/m2.
„Papiery Munken Kraft wykonane są ze specjalnie opracowanej mieszanki celuloz długo- i krótkowłóknistych. Dzięki temu uzyskaliśmy optymalne parametry wytrzymałościowe i jednocześnie bardzo dobre własności drukowe. Zapewnia to ich doskonałą przetwarzalność w produkcji opakowań oraz uzyskanie najwyższej jakości druku dzięki maszynowemu gładzeniu i zaklejeniu powierzchniowemu. Efektem jest uzyskanie najwyższej jakości produktu końcowego.” – mówi Joanna Janusz, Research&Product Development Manager w Arctic Paper Kostrzyn.
Kraft MF to najbardziej uniwersalny papier w rodzinie kraftów. Jego parametry wytrzymałościowe sprawiają, że jest on idealnym rozwiązaniem dla szybkich urządzeń przetwórczych, wymagających bezawaryjnego surowca. Najczęstsze zastosowania dla tych papierów to torebki fałdowe i klockowe do pakowania artykułów spożywczych (słodyczy, pieczywa, artykułów cukierniczych itp.), sypkich (mąka, cukier), papier opakowaniowy z nadrukiem lub bez, opakowania giętkie (np. na kisiel, galaretki czy przyprawy), worki, koperty oraz torby reklamowe. Nadaje się również do laminowania polietylenem oraz folią aluminiową, powlekania silikonem i innych zastosowań przemysłowych.
„Pod koniec października uruchamiamy dodatkowy młyn do mielenia masy celulozowej długiej, który znacząco poprawi wydajność produkcji kraftów K1 i K2. Dzięki temu będzie możliwa ich częstsza produkcja, a to w istotny sposób polepszy nasz serwis i pozwoli na większą elastyczność w realizacji zamówień.” – informuje Joanna Janusz – „W planach mamy pracę nad dalszym rozwojem tych produktów. Pracujemy nad ekologicznymi recepturami mieszanek barierowych, niezawierających PE,. Papiery kraft z barierą są bardziej przyjazne dla środowiska, ponieważ pozwolą na częściowe zastąpienie laminatów, które niezwykle trudno poddać recyklingowi.”
Aktualna, pełna oferta papierów Munken Kraft wygląda następująco:
Munken Kraft K1: 38-60 g/m², wysoki odcień bieli (141 CIE)
Munken Kraft M1: 70-150 g/m², wysoki odcień bieli (141 CIE)
Munken Kraft K2: 38-60 g/m², naturalny odcień bieli (115 CIE)
Munken Kraft M2: 70-150 g/m², naturalny odcień bieli (115 CIE)
Papiery Munken Kraft oferowane są w zwojach. Dedykowane są do druku fleksograficznego i offsetowego. Posiadają certyfikat do kontaktu z żywnością. Wszystkie są dostępne z certyfikatem FSC® lub PEFC™, a papiery M1 oraz M2 również z EU Ecolabel i brązowym certyfikatem Cradle to Cradle CertifiedTM. Wszystkie uzyskały Srebrny Certyfikat „Materiał Bezpieczny dla Zdrowia” w programie Cradle to Cradle.
Szczegółowe specyfikacje techniczne dostępne są na naszej stronie internetowej.
ŚRODA, 14 PAŹ, 2020